Rozdwojone końcówki? 8 wskazówek, jak zapobiegać i dbać o zniszczone końcówki włosówWyświetl wszystkie artykuły

Rozdwojone końcówki? 8 wskazówek, jak zapobiegać i dbać o zniszczone końcówki włosów

Podobnie jak suchość i łamliwość włosów, rozdwojone końcówki zajmują dość wysokie miejsce wśród powszechnych (ale i dokuczliwych!) problemów z włosami, z którymi wszyscy mamy do czynienia w jakimś momencie życia. I chociaż jest to powszechny problem, rozdwojone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości mogą mieć wiele przyczyn, ale istnieje także wiele sposobów walki z nimi.

Na szczęście problem rozdwojonych końcówek da się pokonać, jeśli wiesz, z czym masz do czynienia. W dzisiejszym blogu omówimy podstawowe informacje na temat tego, czym są rozdwojone włosy i jakie są przyczyny rozdwajania się końcówek, a także zagłębimy się w odpowiednią kurację na rozdwojone włosy, którą możesz wykonać w domu!

Treści

Czym są rozdwojone końcówki włosów?

Rozdwojone końcówki to dokładnie to, co myślisz, czyli włosy, które zostały naturalnie rozdwojone na końcach (czyli w najstarszej części trzonu włosa) z powodu uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że rozdwojone włosy mogą pojawić się na całej głowie, nie tylko na końcach.

What are split ends?

Najczęstsze rodzaje rozdwajających się końcówek to:

Tradycyjny podział

The basic split

Rozdwojone końcówki, które są zakończone rozwidleniem, to jedne z najczęstszych odmian problemu, jakim są rozdwojone włosy. Jeśli zauważysz rozdwojone końcówki włosów, Twoje włosy są prawdopodobnie we wczesnym stadium uszkodzenia, co oznacza, że nie jest jeszcze za późno, by naprawić ten stan!

Drzewo

The tree pattern

Rozdwojone końcówki w układzie drzewa lub gałęzi zazwyczaj wskazują, że jedna strona włókna włosa jest bardziej uszkodzona niż druga. W ten sposób rozdwojone włosy oznaczają, że Twoje włosy są już poważnie uszkodzone i potrzebują sporo uwagi.

Pętelka

The tiny knot

Czasami u osób z kręconymi włosami na pojedynczych kosmykach tworzą się małe supełki. Jest to spowodowane plątaniem się włosów i może powodować ich łamanie podczas szczotkowania.

Co powoduje rozdwojone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości?

Co więc w ogóle powoduje rozdwojone końcówki i rozdwojone włosy? Cóż, wszystkie rozdwojone końcówki są wynikiem jakiegoś rodzaju uszkodzenia włosów. Oto kilka najczęstszych przyczyn rozdwajania się końcówek, o których być może nawet nie wiesz, że szkodzą Twoim włosom.

1. Narażenie na wysoką temperaturę i bezpośrednie działanie słońca

Jedną z najczęstszych przyczyn rozdwajania się końcówek jest zbyt duża ekspozycja na ciepło i słońce. Silne promieniowanie słoneczne UV może przesuszyć włosy, przez co jeśli nie będziesz uważać, będą one podatne na łamanie i rozdwajanie. Aby temu zapobiec, wypróbuj spray chroniący przed słońcem na swoich włosach i staraj się ograniczyć ekspozycję na słońce, kiedy tylko jest to możliwe.

HairLust - Hair Defense & Hydration Mist HairLust - Hair Defense & Hydration Mist

Hair Defense & Hydration Mist

Odżywcza i ultra nawilżająca mgiełka do włosów z filtrem UV bez spłukiwania. Naturalna ochrona przed słońcem.

114,99 zł

Kup teraz

2. Zbyt częste mycie włosów

Zbyt częste mycie włosów może też przyczynić się do rozdwajania końcówek. Kiedy myjemy włosy, pozbawiamy je naturalnych olejków, co daje wrażenie "nieskazitelnej czystości". Jednak zbyt częste mycie włosów bez uzupełniania ich nawilżenia może prowadzić do ich łamania i uszkodzeń.

3. Nadużywanie narzędzi do stylizacji włosów

Stosowanie wysokiej temperatury pochodzącej z narzędzi do stylizacji również może negatywnie wpłynąć na ogólny stan Twoich włosów i prowadzić do ich łamania. Używanie narzędzi do stylizacji, takich jak lokówki i prostownice bez użycia preparatu termoochronnego może powodować niepotrzebne rozdwajanie się włosów i prowadzić do ich łamliwości.

4. Zabiegi chemiczne, takie jak trwała ondulacja i rozjaśnianie

Zmiana dotychczasowego wyglądu za pomocą trwałej ondulacji lub nowego koloru może być fajnym sposobem na eksperymentowanie z włosami. Ale rozjaśnianie włosów wykonane źle (lub zbyt często) może wyrządzić poważne szkody i spowodować rozdwojone włosy na całej długości oraz zadziałać żrąco na rozdwojone końcówki.

5. Używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji włosów

Czasami rozdwojone końcówki włosów są spowodowane po prostu tym, że nie używasz odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów swojego typu. Na przykład, jeśli masz suche włosy i nie używasz szamponu przeznaczonego specjalnie do tego typu włosów, możesz sobie szkodzić za każdym razem, gdy bierzesz prysznic i działać drażniąco na rozdwojone końcówki.

6. Nieregularne podcinanie włosów

Kolejną z najczęstszych przyczyn rozdwajania się końcówek jest po prostu niewystarczająco częste podcinanie włosów. Z czasem nasze włosy ulegają zużyciu. Zbyt długie przerwy między kolejnymi strzyżeniami mogą powodować rozdwojone końcówki włosów, a nawet rozdwojone włosy na całej długości.

7. Narażenie na twardą wodę, w tym chlorowaną wodę w basenach lub morską

Podobnie jak ekspozycja na słońce, zbyt duża ekspozycja na twardą wodę, taką jak ta w basenach czy słoną wodę, może mieć negatywny wpływ na włosy i powodować rozdwajanie się końcówek i przyczyniać się do problemu, jakim są zniszczone końcówki.

Dlaczego rozdwojone końcówki są szkodliwe dla Twoich włosów?

Rozdwojone końcówki włosów są całkowicie normalnym zjawiskiem, ale to nie znaczy, że powinnaś je ignorować, jeśli zaczniesz je zauważać na swoich włosach. Rozdwojone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości są sygnałem od Twoich kosmyków, że są uszkodzone i potrzebują trochę pomocy, by wrócić do normalnego stanu. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się już zastanawiać, co na rozdwojone końcówki włosów, ponieważ dzięki naszym poradom znajdziesz odpowiednią dla siebie kurację!

Czy niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozdwojone końcówki?

To naprawdę świetne pytanie i to poruszające sprawę, o której nie mówi się zbyt często. Faktycznie, osoby o włosach kręconych i falowanych są bardziej podatne na uszkodzenia włosów niż osoby o włosach prostszych. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że bardzo kręconym włosom często brakuje naturalnego nawilżenia, bardziej niż innym typom włosów.

Jest to też powód, dla którego włosy kręcone wymagają szczególnej uwagi przy ich pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ten wpis na blogu i dowiedz się, jak stosować The Curly Girl Method.

Czy rozdwojone końcówki można naprawić?

Krótka odpowiedź? Nie da się. Kiedy już masz rozdwojone włosy lub zniszczone końcówki, nie ma sposobu, by się ich pozbyć (poza przycięciem ich). Chociaż istnieją sposoby, które zakamuflują rozdwojone włosy na całej długości, najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to skoncentrować się na profilaktyce.

Dobra odżywka do włosów na rozdwojone końcówki skupia się na nawilżaniu i odżywianiu włosów, zanim staną się one postrzępione.

8 wskazówek na rozdwojone końcówki i włosy na całej długości

Oprócz stosowania świetnej odżywki do włosów na rozdwojone końcówki włosów, wprowadzanie małych zmian w sposobie pielęgnacji włosów może w znacznym stopniu zapobiec problemowi, jakim są zniszczone włosy i rozdwojone włosy na całej długości.

1. Zmień sposób, w jaki osuszasz włosy ręcznikiem

Rethink the way you towel-dry your hair

Czy prawidłowo osuszasz włosy ręcznikiem? Aby zachować zdrowe włosy i zapobiec ich łamaniu się, unikaj zbyt agresywnego wycierania ich ręcznikiem. Tradycyjne ręczniki mogą też powodować puszenie się włosów, więc rozważ zmianę na bambusowy ręcznik do włosów, by suche i wrażliwe włosy wyglądały jak najpiękniej.

HairLust - Bamboo Turban Hair Towel, Niebieski HairLust - Bamboo Turban Hair Towel, Niebieski
Oszczędź do 10%

Bamboo Turban Hair Towel, Niebieski

Ręcznik, turban do suszenia włosów z bambusa i bawełny. 

55,99 zł

Kup teraz
HairLust - Bamboo Turban Hair Towel, Róż HairLust - Bamboo Turban Hair Towel, Róż
Oszczędź do 10%

Bamboo Turban Hair Towel, Róż

Ręcznik, turban do suszenia włosów z bambusa i bawełny. 

55,99 zł

Kup teraz

2. Zarezerwuj kurację proteinową (lub zaoszczędź pieniądze i przeprowadź ją w domu)

 Book a protein treatment

Kuracja proteinowa to świetny sposób na naprawę suchych i łamliwych włosów, ale w salonie fryzjerskim może być nieco kosztowna. Na szczęście jest wiele produktów, które sprawiają, że przeprowadzenie kuracji proteinowej w domu jest bardzo proste. Uwielbiamy naszą proteinową maskę odbudowującą do włosów, ponieważ została stworzona ze specjalnie opracowanych mikroprotein, które, jak udowodniono klinicznie, redukują uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV, zmniejszają efekty starzenia się włosów i pomagają zapobiegać problemowi, jakim są zniszczone końcówki, a co za tym idzie również rozdwojone końcówki włosów.

HairLust - Protein Reconstructor Mask HairLust - Protein Reconstructor Mask
Oszczędź 50 %

Protein Reconstructor Mask

Proteinowa maska do włosów, intensywnie regenerując do włosów zniszczonych i łamliwych z rozdawającymi się końcówkami.

143,99 zł

71,99 zł

Kup teraz
HairLust - Protein Reconstructor Mask Set HairLust - Protein Reconstructor Mask Set
Oszczędź 50 %

Protein Reconstructor Mask Set

Intensywnie regenerująca maska proteinowa do włosów w zestawie z wet brush do łatwego rozczesywania włosów na mokro.

185,98 zł

92,99 zł

Kup teraz

Psst... I jest tak łatwa w użyciu. Przekonaj się o tym, oglądając poniższy filmik:

3. Zmień szampon i odżywkę

Switch up your shampoo and conditioner

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najczęstszych przyczyn rozdwajania się końcówek jest nieużywanie produktów do włosów odpowiednich do ich rodzaju. Zmiana formuły na bardziej nawilżający szampon i odżywkę może być świetnym początkiem kuracji na suche, zniszczone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości.

HairLust - Hair Growth & Repair Set HairLust - Hair Growth & Repair Set
Bestseller  ⚡️
Oszczędź 16 %

Hair Growth & Repair Set

Zregereneruj zniszczone i łamliwe włosy z naturalnym i łagodnym szamponem i odżywką na porost włosów bez sls.

227,98 zł

189,99 zł

Kup teraz
HairLust - Hair Growth & Repair Shampoo HairLust - Hair Growth & Repair Shampoo
Bestseller  ⚡️

Hair Growth & Repair Shampoo

Łagodny, naturalny szampon wspomagający porost do włosów zniszczonych i łamliwych bez silikonu.

113,99 zł

Kup teraz

4. Zastanów się nad kupnem bambusowej poszewki na poduszkę

bamboo pillowcase

Oto łatwy sposób na rozdwojone końcówki włosów oraz rozdwojone włosy na całej długości, który możesz wcielić w życie podczas snu! Tanie bawełniane poszewki na poduszki mogą uszkadzać włosy podczas snu, dlatego zalecamy zmianę na poszewkę z czystego bambusa, by cieszyć się jedwabistymi i miękkimi włosami. Spójrz na poniższe zdjęcia przed i po - użyto ją tylko przez jedną noc!

HairLust - Pure Bamboo Pillowcase, Biel HairLust - Pure Bamboo Pillowcase, Biel
Oszczędź do 10%

Pure Bamboo Pillowcase, Biel

Jedwabna poszewka na poduszkę wykonana z włókien bambusowych.

124,99 zł

Kup teraz
HairLust - Pure Bamboo Pillowcase, Niebieski HairLust - Pure Bamboo Pillowcase, Niebieski
Oszczędź do 10%

Pure Bamboo Pillowcase, Niebieski

Jedwabna poszewka na poduszkę wykonana z włókien bambusowych.

124,99 zł

Kup teraz

Hairlust Bamboo Pillowcase

5. Stylizuj tylko czyste włosy, aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek

Only work with clean hair to prevent split ends

Jeśli planujesz używać na włosach urządzeń do stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury, upewnij się, że stosujesz je tylko na czystych i suchych włosach. Jeśli podczas układania włosów na Twoich kosmykach pozostają resztki odżywki lub wody, możesz doprowadzić do ich usmażenia. Produkty takie jak lakier do włosów czy serum nabłyszczające stosuj dopiero po ułożeniu włosów. Wyjątkiem jest oczywiście spray termoochronny, który powinien być stosowany zawsze przed użyciem gorących narzędzi!

6. Nawilżaj swoje końcówki (głęboko nawilżająca odżywka + wcieranie olejku w końcówki)

Hydrate the heck out of your ends

Rozdwojone końcówki włosy są konsekwencją ich przesuszenia, co oznacza, że świetnym sposobem na zapobieganie im jest dbanie o to, by włosy były jak najbardziej nawilżone i odżywione. Łatwym sposobem na to jest stosowanie raz w tygodniu głęboko odżywiającej kuracji wraz ze zwykłą odżywką oraz używanie olejku do włosów na ułożone, suche włosy, by zatrzymać w nich nawilżenie i zapomnieć, że istnieje coś takiego, jak zniszczone końcówki.

HairLust - Hair Strengthening & Protection Oil HairLust - Hair Strengthening & Protection Oil

Hair Strengthening & Protection Oil

Welofunkcyjny olejek wygładzający z czterema organicznymi olejami dla suchych i puszących się włosów.

94,99 zł

Kup teraz

7. Regularnie podcinaj włosy

Get your hair trimmed regularly

Innym sposobem na zniszczone końcówki jest po prostu pamiętanie o podcinaniu włosów co 6-12 tygodni. Jeśli martwisz się, że nie uda ci się zachować długości włosów, nie martw się! Poproś swojego fryzjera o zastosowanie metody zwanej "hair dusting", która pozwoli ci pozbyć się problematycznych postrzępionych końcówek bez utraty długości.

8. Przyjmuj suplementy, które wzmacniają włosy od wewnątrz

hair supplement

Wiemy, że zniszczone końcówki powodują osłabienie włosów od środka, dlatego ważne jest, by pomóc im w ten sam sposób odbudować zniszczone partie włosów. Przyjmując suplementy pełne witamin i minerałów sprzyjających włosom, takich jak biotyna i kwas foliowy, możesz pomóc swoim włosom stać się naturalnie zdrowszymi i zapomnieć o problemie, jakim są zniszczone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości.

HairLust - Hair Growth Formula Gummies HairLust - Hair Growth Formula Gummies
Oszczędź do 50%

Hair Growth Formula Gummies

Bezcukrowe wegańskie żelki na włosy z biotyną i cynkiem, wspierające porost włosów. 

149,99 zł

Kup teraz
HairLust - Hair Growth Formula Tablets HairLust - Hair Growth Formula Tablets
Oszczędź do 50%

Hair Growth Formula Tablets

Łatwe do połknięcia wegańskie witaminy na porost włosów z formie tabletek z biotyną, cynkiem oraz aminokwasami. 

149,99 zł

Kup teraz

Nasze topowe rekomendacje na leczenie rozdwojonych końcówek

Prawidłowa pielęgnacja na nadmiernie zniszczone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości nie kończy się na kilku zmianach w codziennym trybie życia. Chodzi też o stosowanie odpowiednich produktów. Oto kilka z naszych ulubionych trików na pożegnanie się z rozdwojonymi końcówkami.

 • Olejek Hair Strengthening & Protection Oil - Jednym z naszych ulubionych sposobów na wzmocnienie i ochronę wrażliwych kosmyków jest stosowanie olejku do włosów na suche, ułożone włosy. Nasz olejek Hair Strengthening and Protection Oil został stworzony, by powstrzymać puszenie i łamanie się włosów, a co za tym idzie pożegnać zniszczone końcówki i rozdwojone włosy na całej długości, dzięki odżywczej mieszance olejku arganowego, kokosowego i z pestek moreli, które zawierają kwasy tłuszczowe niezbędne dla zdrowia włosów.
 • Szczotka Detangle Wet Brush - Zbyt agresywne szczotkowanie włosów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, zwłaszcza jeśli nie jest się ostrożnym. Dlatego zalecamy, by szczotkować włosy tylko na mokro i używać starannie zaprojektowanej szczotki do rozprowadzania produktu na włosach, jednocześnie delikatnie je rozplątując.
 • Maska Hair Growth & Protection Mask - Naszą ulubioną odżywką do włosów na rozdwojone końcówki jest maska Hair Growth & Protection Mask. Jeśli dręczą Cię suche i zniszczone końcówki oraz rozdwojone włosy na całej długości, które na dodatek nie chcą rosnąć, wypróbuj tę cotygodniową maseczkę, która pomoże odżywić zniszczone włosy od środka.
 • Suplementy Hair Growth Formula Supplements - Dwa z naszych flagowych produktów, nasze suplementy Hair Growth w formie żelków oraz w formie tabletek , są po brzegi wypełnione najpotężniejszymi witaminami i minerałami potrzebnymi do utrzymania zdrowych włosów. Przyjmując trzy z nich każdego dnia, zapewnisz swoim włosom potężną mieszankę biotyny, cynku, witaminy C i innych składników, które pomogą chronić i odbudować suche, zniszczone końcówki oraz rozdwojone włosy na całej długości.

Teraz, gdy wiesz już wszystko o przyczynach rozdwajania się końcówek i sposobach ich leczenia, możesz cieszyć się najlepszą kondycją włosów w swoim życiu! Rozdwojone końcówki w pewnym momencie życia dotykają każdego, ale stosując odpowiednią pielęgnację włosów, możesz im zapobiec, zanim na dobre zagoszczą na Twojej głowie!

Recenzje

Doskonała

4.4 na 5 gwiazdek 6.000+ opinii

Podobne artykuły

Wyświetl wszystkie artykuły
 • Jak działa szampon na wypadanie włosów? Składniki, których szukać (i unikać)

  Jak działa szampon na wypadanie włosów? Składniki, których szukać (i unikać)

 • Szampon bez SLS i parabenów: Poznaj korzyści stosowania szamponu bez siarczanów.

  Szampon bez SLS i parabenów: Poznaj korzyści stosowania szamponu bez siarczanów.

 • Szampon do włosów bez silikonu i odżywka: czy silikon jest szkodliwy dla włosów?

  Szampon do włosów bez silikonu i odżywka: czy silikon jest szkodliwy dla włosów?

 • Siwe włosy: dlaczego włosy siwieją i jak o nie dbać? 10 najlepszych wskazówek

  Siwe włosy: dlaczego włosy siwieją i jak o nie dbać? 10 najlepszych wskazówek

 • Rozjaśnianie włosów: Wszystko co musisz wiedzieć o włosach rozjaśnianych

  Rozjaśnianie włosów: Wszystko co musisz wiedzieć o włosach rozjaśnianych

Wyświetl wszystkie artykuły